Rozporządzenie Senatu Rządzącego
Wolnego
Miasta Krakowa
z dnia 18 stycznia 1817 r.
Dotyczące fabrykantów tabaki i tytoniu
oraz
osób nimi handlujących
Dziennik Rozporządzeń Rządowych Wolnego, Niepodległego
i Ściśle
Neutralnego Miasta Krakowa i Jego Okręgu z 1817 r.
Nr 217 DGS
My, Prezes i senatorowie Wolnego, Niepodległego i Ściśle Neutralnego Miasta Krakowa i Jego Okręgu.
Gdy godząc prawidła wolności handlu Traktatem dodatkowym w Wiedniu dnia 21 kwietnia/3 maja 1815 r. od Trzech Najjaśniejszych Sprzymierzonych Dworów Miastu Kraków z Jego Okręgiem nadanej z potrzebami tegoż Kraju, Wysoka Komisja Organizacyjna od tychże Dworów zesłana z dnia 3 lutego 1816 r. do liczby 77 wydanym uchyliła monopolium na tytoń i tabakę, tudzież karty do gry od stempla uwolniła, zostawując tylko Rządowi dochód z konsensów na prawo sprzedawania tych artykułów ustanowić się mający, a nawet w skutku tego na budżecie roku etatowego 1816/17 dochód ten w kwocie 2500 złp położyła. W myśli przeto ściągnienia tej skarbowej należytości rozkazaliśmy zrobić spis wszystkich fabrykantów tytoniu i tabaki równie jak handlujących tymi przedmiotami bądź w Kraju wytwarzanymi bądź zagranicznymi, i karty do gry sprzedających. Po którym ukończonym stosując ilość tak skonsygnowanych fabrykantów i trafikantów do ilości budżetem na dochód roczny oznaczonej, uznaliśmy za potrzebne na przełożenie Wydziału Dochodów Publicznych następujące w tym przedmiocie ustanowić przepisy.
[hasła: monopole państwowe, tabaka, tytoń, karty do gry, budżet Wolnego Miasta Krakowa]
Art. 1.
Fabrykanci tabak, tytoniów i kart do gry wolnymi są od opłaty poboru konsumpcyjnego, jednakże do założenia lub utrzymywania takowej fabryki konsens raz na zawsze służyć mający na papierze stemplowym 12 złp od Senatu uzyskać
powinni. Sprzedawać zaś fabrykatów swoich nie mogą, jak tylko hurtem, to jest: tytoń i tabakę kamieniami, karty zaś do gry tuzinami.
[hasła: tabaka, tytoń, opłata stemplowa, karty do gry, Senat Rządzący]
Art. 2.
Sprzedający cząstkowo tytoń, tabakę i karty do gry winni są także mieć konsens od Wydziału Dochodów Publicznych uzyskane, i raz na zawsze służyć mające na stemplu, stosownie do klas niżej wyszczególnionych oznaczonym, tak, iż konsens pierwszej i drugiej klasie służący winien mieć stempel ceny złotych polskich dwa, trzeciej i czwartej klasie stempel ceny złoty polski jeden, piątej klasie stempel ceny groszy piętnastu, stempel zaś na konsens sprzedaży cząstkowej kart winien być ceny złotych polskich dwa.
[hasła: tabaka, tytoń, karty do gry, Wydział Dochodów Publicznych, opłata stemplowa]
Art. 3.
Klasy poprzedzającym artykułem wspomniane oznaczają się w następujący sposób: Do klasy 1-szej należą ci, którzy niczym innym nie handlują, jak tylko samym tytoniem i tabaką zagraniczną. Do klasy 2-giej wszyscy kupcy, którzy przy innych towarach sprzedają w sklepach swoich tytoń i tabakę. Do klasy 3-ciej należą sprzedający tytoń i tabakę po stragach i kramikach w mieście czy przedmieściach. Do klasy 4-tej handlarze tabaki i tytoniu w miasteczkach Okręgu do Kraju Wolnego Miasta należących. Do klasy 5-tej wszyscy po wsiach też artykuły cząstkowo sprzedający. Stosownie więc do tej klasyfikacji składać będą rocznie tytułem opłaty konsumpcyjnej. W klasie 1-szej i 2-giej po 32 złp. W klasie 3-ciej po 8 złp. W klasie 4-tej 10 złp. W klasie 5-tej po 6 złp złp. Do której klasy należeć także będą karty cząstkowo, czyli taliami sprzedający.
[hasła: tabaka, tytoń, karty do gry, opłata konsumpcyjna]
Art. 4.
Opłaty poprzedzającym artykułem wymienione składanymi być mają razem zą rok etatowy 1816/17 w ciągu miesiąca lutego 1817 r., za rok zaś 1817/18 i dalsze w ciągu miesiąca czerwca każdego roku, po upłynieniu których terminów Kasa zalegających debentów do egzekwowania Wydziałowi Dochodów Publicznych wykazywać powinna będzie, stosownie do spisów przez wójtow gmin miejskich i wiejskich przed końcem każdego etatowego roku podawać się, a przez Wydział dopiero rzeczony potwierdzać się mających; dla czego dokładna kontrola konsensów wydanych w tymże Wydziale
utrzymywaną będzie, i Biurowi Rachuby do sprostowania wykazów corocznej należytości udzielaną, które to wykazy Wydział Kasie Głównej prześle.
[hasła: tabaka, tytoń, karty do gry, Wydział Dochodów Publicznych, wójt gminy, Biuro Rachuby, Kasa Główna]
Art. 5.
Każdy fabrykant czy handlujący tabaką, tytoniem czy kartami winien od dnia 1 lutego br. uzyskać konsens stosowny do przedsiębranego zatrudnienia, i w ciągu tegoż miesiąca przypadającą należytość do Kasy Głównej złożyć. Kto by zaś bez uzyskania konsensu fabrykę lub cząstkowy handel przedmiotami niniejszym rozporządzeniem objętymi prowadzić poważył się, taki nie tylko opłatę roczną do klasy przywiązaną w dwójnasób i karę za nieużycie stempla wedle trwającego prawa złożyć obowiązanym będzie, ale i nadal prawo sprzedawania rzeczonych obiektów utraci.
[hasła: tabaka, tytoń, karty do gry, Kasa Główna]
Art. 6.
Wykonanie niniejszego postanowienia, które do wiadomości publicznej przez obwieszczenie w gminach i umieszczenie w Dzienniku Rozporządzeń Rządowych podane, Wydziałowi Dochodów Publicznych, wójtom gmin miejskich i wiejskich, tudzież Urzędowi Konsumpcyjnemu, w czym do kogo należy poruczamy.
[hasła: Wydział Dochodów Publicznych, wójt gminy, Dziennik Rozporządzeń Rządowych, Urząd Konsumpcyjny]
Działo się na posiedzeniu Senatu dnia 18 stycznia 1817 r.
[podpisano] Wodzicki, Mieroszewski – sekretarz generalny Senatu.