Rozporządzenie Senatu Rządzącego
Wolnego Miasta Krakowa
z dnia 22 listopada 1825 r.
Zaprowadzenie dwóch jarmarków na wełnę w Krakowie
Dziennik Praw Rzeczypospolitey Krakowskiey z 1825 r.
Nr 4882 DGS
Senat Rządzący Wolnego, Niepodległego
i ściśle
Neutralnego Miasta Krakowa i Jego Okręgu.
Gdy tak fabryki sukna jako i innych wyrobów wełnianych miejscowe, niemniej fabryki przyległych krajów corocznie w znacznej ilości i różnych gatunkach wełny potrzebują, jak równie chcąc ułatwić sprzedaż właścicielom tegoż produktu, częstokroć znacznym kosztem w oddalone miejsca swe zapasy wysyłającym, stanowi:
1. W Mieście Wolnym Krakowie corocznie dwa targi główne na wełnę odbywać się będą: pierwszy w dn. 16 maja a drugi w dniu tymże miesiąca września, z których każdy przez dni następnych piętnaście trwać ma, a z tych pierwszy rozpocznie się dn. 16 maja roku pańskiego 1826.
2. Miejsce do odbywania targów głównych zwyż rzeczonych na Placu Szczepańskim z dawna zwanym przeznacza się.
3. Na tymże Placu będzie urządzona Waga Rządowa, na której wszelka wełna na kamienie krakowskie każdy po 32 funty rachując ważoną będzie. Centnar wagi wiedeńskiej zamyka takowych funtów 138. Centnar zaś berliński funtów 126 i łutów 28.
4. Przywożący wełnę na targ główny na Wadze Skarbowej zważyć ją powinien za opłatą 6 groszy polskich od kamienia, Na co po zapisaniu w księgę i oznaczeniu wagi na każdym worze lub wańtuchu, kwit sznurowy otrzyma. Gdyby kupujący chciał powtórnie zważyć tę wełnę, wolno mu to będzie bez opłaty powtórnej.
5. Wełna powinna być pakowana w wańtuchy lub wory, dobrze zaszyte, w znaki czytelne opatrzona, z napisem, z którego jest dominium, i nazwiska właściciela tejże.
6. Skład na wełnę w gmachu rządowym Arsenał Miejski zwanym przeznacza się, do którego to składu wełna codziennie przez cały rok na skład będzie przyjmowaną, a to za opłatą miesięczną po groszy polskich dwa od kamienia 32 funty ważącego;
rozumieć się ma, iż za pierwszy miesiąc zaraz z góry, a nawet i za krótszy czas, jak miesiąc jeden, opłata po groszy polskich dwa od kamienia pobieraną będzie. Pisarz składowy odebrawszy wełnę od składającego, po zapisaniu w księdze na to przeznaczonej:
1. Numeru bieżącego.
2. Datum oddania wełny na skład.
3. Miejsca, skąd wełna pochodzi.
4. Nazwiska właściciela wełny.
5. Liczby wańtuchów lub worów.
6. Opisania znaków.
7. Wagi każdego wańtucha lub woru brutto.
8. Ilości ogólnej wełny.
Wyda właścicielowi świadectwo powyższe rubryki obejmujące, pieczęcią urzędową opatrzone.
7. Wolno jest składającemu otwierać wańtuchy, wory, wełnę na składzie sprzedać, odstąpić lub odebrać ze składu każdego czasu, za opłaceniem zwyż postanowionego składowego i złożeniem oryginalnego świadectwa, na którym pokwitowanie przez odbierającego wełnę ze składu wyrażone być powinno.
8. Jeżeli wełna w składzie zostanie sprzedaną, odstąpioną lub innemu pod zarządzanie oddaną, w tym przypadku składający winien to oświadczyć Pisarzowi Składowemu, który tę zmianę tak w księdze składowej, jako i na świadectwie przez siebie wydanym zapisze; gdyż bez tej formalności wełna tylko pierwszemu składającemu wydaną być będzie mogła.
9. Każdemu z przywożących wełnę w czasie targu głównego wolno wprost na Placu Szczepańskim po zważeniu jej na Wadze Rządowej składać; może jednak takową i w prywatnych domach za osobnymi umowami z właścicielami tychże domów na składzie w każdym czasie utrzymywać.
10. Będą ustanowieni w potrzebnej liczbie przysięgli faktorowie, czyli maklerowie targowi, których powinnością będzie ułatwiać (jeżeli do tego przez strony wezwanymi zostaną) sprzedaż i kupno wełny; po zawartej umowie wydawać tak zwane ceduły ugody (Schluss Zettel) i te w swych protokołach natychmiast zapisywać, za którą to czynność tak od sprzedającego jak i kupującego po procentu od wartości sprzedanej wełny pobierać będą.
11. Utrzymywanie porządku w czasie targu głównego na Placu do wójta gminy od Senatu wyznaczonego należeć będzie. Spory zaś wydarzyć się mogące w drodze zwyczajnej sądowej jako sprawy handlowe niezwłocznie załatwianymi zostaną.
12. W Mieście Wolnym Krakowie i Jego Okręgu opłata cła nie ma miejsca; a zatem i od wełny ani cło wchodowe ani przychodowe ni też wychodowe pobieranym nie będzie.
13. Wykonanie niniejszego postanowienia Wydziałowi Spraw Wewnętrznych i Policji porucza się.
[hasła: Wolne Miasto Kraków, cło, Arsenał Miejski, handel wełną, pokwitowanie, miara wiedeńska, miara berlińska, Wydział Spraw Wewnętrznych i Policji, Senat Rządzący, waga miejska, makler, strefa wolnocłowa, wójt gminy]
Działo się na posiedzeniu Senatu w Krakowie dnia 22 listopada 1825 r.
[Podpisy] Wodzicki, Mieroszewski – sekretarz generalny Senatu.