Rozporządzenie Senatu Rządzącego
Wolnego Miasta Krakowa
z dnia 27 października 1841 r.
Zmiany w zasadach Domu Pracy
Dziennik Praw Wolnego
Miasta Krakowa i Jego Okręgu z 1841 r.
Nr 5804 DGS
My, Prezes i senatorowie Wolnego, Niepodległego i Ściśle Neutralnego Miasta Krakowa i Jego Okręgu.
Uznawszy potrzebę wprowadzenia niektórych zmian w zasadach urządzenia Domu Pracy objętych postanowieniem naszym z dn. 1 lutego 1830 r. do Nr 599 w Dzienniku Praw ogłoszonym, na wniosek Wydziału Spraw Wewnętrznych i Policji stanowimy, co następuje:
Art. 1.
Kierunek i władzę nad Domem Pracy sprawować będzie Dyrekcja przez Senat wyznaczona.
[hasła: dom pracy, dyrekcja domu pracy]
Art. 2.
Dyrekcja Domu Pracy składa się:
1. z senatora razem prezydującego,
2. z prokuratora Sądu Apelacyjnego,
3. z prokuratora Trybunału,
4. z komisarza policji delegowanego przez dyrektora tejże,
5. z kapelana Instytutu,
6. z dwóch obywateli asesorów Dyrekcji.
Obowiązki sekretarza pełnić będzie urzędnik jednego z wydziałów Senatu przez prezesa Senatu wyznaczony. Komplet stanowi 5 członków.
[hasła: dom pracy, dyrekcja domu pracy, obsada personalna, Senat Rządzący, senator Wolnego Miasta Krakowa, prokurator, Sąd Apelacyjny, Trybunał, kapelan, Dyrekcja Policji, komisarz policji]
Art. 3.
Dyrekcja zbiera się zwykle co dwa tygodnie, lecz może być i częściej zwoływaną, jeśli prezydujący uzna tego potrzebę.
[hasła: dom pracy, Dyrekcja Domu Pracy]
Art. 4.
Do Dyrekcji Policji należy:
1. Przeznaczać osoby do Domu Pracy z zachowaniem przepisów urządzenia z dn. 1 lutego 1830 r.
2. Przestrzegać porządku i karności wewnątrz Instytutu przez jednego z komisarzy, który jest razem członkiem Dyrekcji Domu Pracy.
[hasła: dom pracy, dyrekcja domu pracy, Dyrekcja Policji, utrzymywanie karności, dyscyplina]
Art. 5.
Do obowiązków Dyrekcji Domu Pracy należy:
1. Stanowić, jakie rękodzielnie w Domu Pracy prowadzone lub w jaki sposób w nim osadzeni zatrudnieni być mają, starać się o ciągły zarobek, decydować o zawarciu kontraktów.
2. Wglądać w stan porządku tudzież zarządu w Instytucie niemniej w postępowanie tak oficjalistów jak i zamkniętych w nim osób.
3. Czuwać nad poprawą moralną i do tego środków najstosowniejszych używać. 4. Układać corocznie etat potrzeb przychodu i wydatku do roku finansowego zastosowany, i takowy pod zatwierdzenie Senatu poddawać.
5. Składać z końcem każdego etatowego roku Senatowi rachunki, tudzież raporty z całorocznego zarządu z uwagami wyjaśniającymi stan Instytutu i jego potrzeby wykazującymi.
6. Stanowić jednego z swych członków wizytatorem Domu Pracy na przeciąg czasu między jednym a drugim swym posiedzeniem.
7. Przedstawiać Senatowi oficjalistów do nominacji lub oddalenia i zawieszać ich w wykonywaniu obowiązków aż do decyzji Senatu. W ostatnim jednak przypadku Dyrekcja we 24 godzin raport Senatowi zdać jest obowiązana.
8. Na wniosek wizytatorów wydawać decyzje względem uwolnienia osadzonych osób i o takowych Dyrekcję Policji zawiadamiać.
[hasła: dom pracy, dyrekcja domu pracy, urzędnicy domu pracy, zajęcia osadzonych, budżet, uwolnienie z domu pracy, Senat Rządzący]
Art. 6.
Wyznaczony przez Dyrekcją wizytator winien odwiedzać Dom Pracy, przeglądać regestra, wchodzić w przyczynę nieregularności służby i mniejsze uchybienia na miejscu prostować. Wizytator spostrzeżeń swych udziela senatorowi prezydującemu, ile razy widzi tego potrzebę, a za zebraniem się Dyrekcji tejże swój raport składa. [hasła: dom pracy, dyrekcja domu pracy, wizytacje]
Art. 7.
Oprócz wizytatora każdy z członków Dyrekcji, a mianowicie komisarz policji ma prawo odwiedzać Dom Pracy według upodobania i spostrzeżenia swoje w właściwej na ten cel utrzymywanej księdze notować.
[hasła: dom pracy, dyrekcja domu pracy, komisarz policji, wizytacje]
Art. 8.
W razie dostrzeżonego lub doniesionego sobie przekroczenia przez osadzonego w Domu Pracy popełnionego, a które rygor z art. 28 urządzenia z 1830 r. na wstępie powołanego za sobą pociąga, wizytator ma władzę wskazywać decyzją piśmienną na karę w tymże artykule wskazaną, z wolnym odwołaniem się do Dyrekcji w przypadku kar pod nr 3 i 4 postanowionych.
[hasła: dom pracy, dyrekcja domu pracy, wizytacje, system kar dyscyplinarnych, kara aresztu, kara chłosty, kara postu o chlebie i wodzie, kara izolacji]
Art. 9.
Środki wynagrodzenia w art. 30 wzmiankowanego powyżej urządzenia pod nr 1 i 2 wymienione wizytator ma prawo udzielać przez decyzję na piśmie; wymienione zaś pod nr 3 do 7 sama Dyrekcja udziela.
[hasła: dom pracy, dyrekcja domu pracy, system nagród, prawo do odwiedzin, prawo do korespondencji, uwolnienie z domu pracy]
Art. 10.
Pod względem wewnętrznego urządzenia Domu Pracy obowiązywać będzie urządzenie oddzielne obejmujące rozwinięcie zasad powyżej i w postanowieniu naszym z dn. 1 lutego 1830 r. do Nr 599 zamieszczonych.
[hasła: dom pracy, organizacja domu pracy]
Art. 11.
Postanowienie niniejsze jako obowiązujące od dnia 1 stycznia 1842 r. w Dzienniku Praw ogłoszonym zostaje i wykonanie onego komu należy polecamy.
Działo się na posiedzeniu naszym w Krakowie dnia 27 października 1841 r.
(M.P.)
(podpisano) Schindler – prezes Senatu, Darowski – sekretarz generalny Senatu,
Nowakowski – sekretarz D.K. Senatu.